Jaki materac kupić: materac twardy czy materac miękki?

Jaki materac kupić: materac twardy czy materac miękki?

Twardy czy miękki? To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które przeglądające różnego rodzaju materace przed zakupem tego jednego, idealnego. Zdania na ten temat są podzielone i wiele zależy tutaj od indywidualnych upodobań, ale warto zapoznać się z kilkoma obiektywnymi faktami, które pomogą podjąć trafną decyzję.

 

 

Materac twardy lub materac miękki, czyli jaki?

 

Indywidualna ocena twardości materaca może się bardzo mocno różnić w przypadku różnych osób. Materace, które dla jednych będą zbyt twarde, dla innych mogą okazać się zdecydowanie zbyt miękkie. Czynnikiem, który ma duże znaczenie w ocenie twardości, ma wiek. Osoby starsze z reguły wybierają materace nieco bardziej miękkie. Ma to związek przede wszystkim ze stanem zdrowia: osoby starsze częściej cierpią na zaburzenia krążenia oraz urazy kręgosłupa i twardy materac może powodować dyskomfort podczas snu.

 

Skutki wybrania zbyt twardego materaca

 

Wybór zbyt twardego materaca może spowodować uczucie zmęczenie już na chwilę po wstaniu z łóżka rano. Dlaczego tak się dzieje? Zbyt twarde materaca sprawiają, że podczas snu mięśnie nie odpoczywają i nie regenerują się prawidłowo, ponieważ wykonują pracę mającą na celu utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Zbyt twarda powierzchnia nie dopasowuje się w stopniu wystarczającym do naturalnego kształtu ciała, w związku z czym mięśnie stają się napięte, a po przebudzeniu się mogą występować problemu ze zmianą pozycji ciała: wyprostowaniem się lub pochyleniem. Kolejnym skutkiem wyboru zbyt twardego materaca może być nadmierny ucisk na naczynia krwionośne w miejscach, gdzie powierzchnia ciała przylega do pokrowca: na biodrach i ramionach. Ucisk powoduje problemy z prawidłowym krążeniem krwi i może wywoływać uczucie dyskomfortu w tych okolicach.

 

Materace zbyt miękkie

 

Zbyt miękkie materace także mogą okazać się nietrafionym wyborem. Zbyt miękkie wypełnienie sprawia, że ciało zapada się, a my przyjmujemy pozycję lekko wygiętą, nienaturalną dla zdrowego kręgosłupa. Spanie na takim materacu przypomina bardziej wypoczynek w hamaku lub bujanym fotelu niż sen w wygodnym łóżku. Bardzo miękkie materace wymuszają wzmożoną pracę mięśni, które podczas snu starają się utrzymać ciało w wygodnej, prawidłowej pozycji.  

 

Warto kierować się własnym odczuciem, pamiętając o tym, że trudno właściwie ocenić stopień twardości siadając na materacu. Zawsze warto położyć się na materacu, który planujemy kupić, aby przetestować go w pozycji leżącej, w jakiej będziemy spędzać na nim najwięcej czasu, dbając o równomierne rozłożenie ciężaru ciała.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl