Gofry znane są nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach, zwłaszcza europejskich i Ameryki Północnej. W większości kawiarń i restauracji profesjonalne gofrownice dostarczają gościom smakowite wersje tego deseru, który często przyrządza się także w domach przy pomocy mniejszych urządzeń. Jaka jest historia gofrów, jak przyrządzić je tak, żeby były chrupkie i smaczne? Sprawdź, czytając poniższy tekst.
Skąd się wzięły gofry?
Gofry pochodzą z Holandii, a ich historia sięga średniowiecza. To właśnie wtedy zaczęto wyrabiać ciasto, które pieczono między dwoma żelaznymi płatkami. Z czasem gofry rozpowszechniły się i zaczęto je spożywać niezależnie od klasy społecznej. Oczywiście mniej majętni obywatele musieli zadowolić się goframi z niezbyt wysokiej jakości mąki i wody, podczas gdy bogaci wzbogacali ciasto o mleko, jajka czy miód.
W 1869 r. została opatentowana pierwsza gofrownica gastronomiczna. Dwupłatowe urządzenie wymagało podgrzania na kuchence węglowej, a następnie wypełnienia ciastem. Przez kilka minut podgrzewano jedną jego stronę, kolejno przewracano na drugą i opiekano gofry z drugiej strony. Co ciekawe, rocznica patentu jest w USA obchodzona do dziś 24 sierpnia jako National Waffle Day.
Idealne gofry. Co będzie potrzebne?
Dobre ciasto to połowa sukcesu. Ciasto na gofry należy przygotować z:
- 2 jajek;
- 1 szklanki mąki;
- 1 szklanki mleka;
- 1 łyżeczki proszku do pieczenia;
- ok. 50 g roztopionego masła lub margaryny;
- 2 łyżek cukru;
- 1/3 łyżeczki soli.
Do wypieku gofrów trzeba zapewnić sobie również:
- 2 miski do mieszania składników;
- mikser;
- chochlę do nalewania masy do gofrownicy;
- tłuszcz do posmarowania gofrownicy;
- gofrownicę;
- łopatkę kuchenną do wyciągania gofrów.
Jak zrobić doskonałe gofry krok po kroku?
- Przygotuj ciasto na gofry. W misce wymieszaj mąkę, cukier, proszek do pieczenia oraz sól. W drugiej misce ubij przy pomocy miksera jajka, na końcu dolej mleko i ubij jeszcze przez chwilę. Na koniec przełóż do miski wymieszane suche składniki i delikatnie mieszaj jeszcze przez chwilę przy użyciu miksera na wolnych obrotach.
- Rozpuść masło w rondelku i dodaj do pozostałych składników. Wymieszaj dokładnie ciasto na gofry.
- Rozgrzej gofrownicę, wcześniej natłuszczając ją lekko, najlepiej za pomocą tłuszczu o wysokiej temperaturze palenia, bezwonnego.
- Kiedy gofrownica będzie odpowiednio rozgrzana, wylej na powierzchnię wkładu porcję ciasta i zamknij urządzenie. Po upływie odpowiedniego czasu, właściwego dla każdego modelu gofrownicy, możesz ją otworzyć i wyjąć gofry. Zaraz po wyjęciu pierwszych gofrów, nalej kolejną porcję ciasta na urządzenie.
Gofry można podawać z różnymi dodatkami. Najczęściej serwuje się je z owocami, bitą śmietaną, czekoladą, różnymi posypkami, polewami czy też dżemem lub powidłami.