naturazone.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

sypialnia na poddaszu
Porady

Sypialnia na poddaszu – jak zaaranżować niecodzienne wnętrze?

Skosy, belki oraz podpory mają swój urok. To dzięki nim sypialnia na poddaszu może być niezwykle klimatyczna i wyjątkowa. Niestety nie jest to przestrzeń łatwa do aranżacji. Jak urządzić elegancką i jednocześnie funkcjonalna sypialnię?

Łóżko pod skosami

Sypialnia na poddaszu daje ogromne możliwości. Ustawienie łóżka nie jest dużym problemem. Osoby, które lubią budzić się dzięki promieniom słońca zaglądającym do pokoju mogą postawić łóżko bezpośrednio pod oknami. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, by założyć rolety, które pozwolą na dłuższy wypoczynek nawet w słoneczny dzień.

Kolejnym miejscem, w którym można postawić łóżko jest ściana prostopadła do ścianki kolanowej. Tu ściana jest dużo wyższa. Nie wszyscy czują się dobrze, gdy sufit jest nisko nad łóżkiem.

Ustawiając łóżko trzeba pamiętać, by nie przysuwać go bezpośrednio do samej ściany. Odsunięcie o kilka centymetrów pozwoli uzyskać większą przestrzeń nad głowami. Za łóżkiem można zrobić półki na książki czy szafki na niezbędne drobiazgi.

Niezbędne szafy

Sypialnia na poddaszu powinna być wyposażona w szafy, które są konieczne, by funkcjonowanie w sypialni było wygodne.

Planując szafy na poddaszu ze skosami należy pamiętać, że drzwi uchylne nie zawsze są wygodne. Można je zastosować tam, gdzie jest duża przestrzeń. Trzeba pamiętać, że otwarte drzwi nie mogą zakłócać ciągu komunikacyjnego. Drzwi przesuwne umieszczamy wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca.

Szafy warto wykorzystać do tego, by optycznie powiększyć sypialnię. Drzwi wykonane w jasnych kolorach będą idealne. Warto wykorzystać materiały z połyskiem, które będą odbijały światło wpadające do sypialni przez okna w dachu. Drzwi, na których znajdują się lustra również świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach.

Nastrojowe oświetlenie

Sypialnia na poddaszu będzie funkcjonalna i nastrojowa, gdy zadbamy o oświetlenie. Mała przestrzeń ze skosami musi być jasna i dobrze doświetlona nawet w najmniejszych zakamarkach.

Koniecznie należy wykorzystać światło dzienne. Warto w dachu umieścić kilka okien, przez które będą zaglądały promienie słoneczne. Nie można również zapomnieć o oświetleniu sztucznym.

Na poddaszu, oprócz żyrandola, warto zainstalować oświetlenie boczne. Kinkiety mogą znajdować się nad łóżkiem, szafką rtv, toaletką czy komodą. Lampy podłogowe można ustawić w rogach pokoju. Lampki stołowe warto wykorzystać, by oświetlały przestrzeń w pobliżu łóżka.

Sypialnia na poddaszu to trudny temat, ale jest to przestrzeń, która ma ogromny potencjał. Pokój zaaranżowany na poddaszy może być elegancki i wyjątkowy. Musi być jednak bardzo starannie zaplanowany, by nie wydawał się zagracony.