naturazone.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Jaką butelkę na oliwę
Porady

Jaką butelkę na oliwę wybrać? Podpowiadamy!

Oliwy extra vergine z oliwek wymagają odpowiednich warunków przechowywania. Jaka butelka na oliwę z oliwek zagwarantuje, że ten zdrowy tłuszcz nie straci swoich właściwości? Musi być szczelna i chronić przed promieniami słonecznymi, ale to nie wszystko na co warto zwrócić uwagę! 

Butelka na oliwę – jaki kolor? 

Nie bez znaczenia może się okazać kolor butelki na oliwę. Powinna być wykonana z ciemnego, nawet czarnego szkła. Ewentualnie można postawić na metalowy pojemnik – według uznania! 

Ten tłuszcz musi być przechowywany w taki sposób, aby nie mieć kontaktu ze światłem słonecznym. Oliwa z oliwek bardzo go nie lubi – pod wpływem promieniowania w tłuszczu tworzą się wolne rodniki, które odpowiadają za przedwczesne jełczenie i niszczą dobroczynne właściwości. Ciemne szkło bądź metal zagwarantuje oliwie bezpieczeństwo. Dodatkowo butelkę włóż do szafki w której panuje ciemność. 

Zwróć uwagę na kolor butelki jeszcze w sklepie. Oliwa extra virgin (kup w sklepie https://kuchnia-wloska.com.pl/)  zapakowana w przezroczystą butelkę, na regale wystawionym w pobliżu witryny najpewniej zdążyła wiele stracić na swoich właściwościach. Przezroczysta szklana butelka na oliwę jest wybierana przez producentów chcących wyeksponować barwę. Klientom sugeruje się, że najlepsza oliwa jest najbardziej zielona. W rzeczywistości to nieprawda – za kolor odpowiada odmiana oliwek, a nie jakość! 

Butelka na oliwę – korek czy zakrętka? 

Jaka butelka na oliwę? Przede wszystkim szczelna. Kolejna rzecz, która bardzo szkodzi oliwie to dostęp powietrza – utlenianie oliwy rujnuje jej właściwości chemiczne. Na rynku dostępne są zarówno proste butelki na oliwę zwieńczone zwykłą nakrętką, puszki z zatyczkami jak i bardziej designerskie wersje pojemników. Zwykła nakrętka może być nieco problematyczna, jeśli butelka z oliwą ma stanąć na stole. Dolewanie jej podczas jedzenia gdy mamy ubrudzone lub wilgotne palce utrudnia sprawne odkręcanie i zakręcanie. Butelka na oliwę z nakrętką, to jednak często lepszy wybór niż korek. We włoskich restauracjach często widujemy stylowe karafki (przeważnie z przezroczystego szkła) zwieńczone korkiem. Wyglądają świetnie, ale goście restauracji często wciskają zamknięcie byle jak, przez co do oliwy ciągle dostaje się tlen. 

przykładowa karafka z korkiem, źródło: https://www.adacor.pl/karafka-z-korkiem-260-ml-oliwa-ocet-pasabahce.html 

Podobny błąd popełniamy w domu butelka na oliwę z korkiem pozostaje niedomknięta, bo mocne wciskanie korka utrudnia szybkie korzystanie z butelki – trzeba dużo siły aby potem go wyjąć. Jeżeli jesteśmy mało uważni przy jedzeniu, z dwóch opcji lepszą wydaje się zwykła nakrętka. Designerski korek zagwarantuje odpowiednią szczelność tylko wtedy, gdy korzystający naprawdę będą dbali o szczelne zamykanie pojemnika. 

Butelka na oliwę z dozownikiem 

Producenci akcesoriów kuchennych stale zaskakują nas swoją pomysłowością. Dozowniki do oliwy z oliwek są nie tylko funkcjonalne, ale też bardzo estetyczne! Z pewnością takie akcesorium przyda się osobom na diecie odchudzającej. Łyżka oliwy to około 90 kalorii, lepiej więc nie ryzykować przelania oliwy – wystarczy jeden nieodpowiedni ruch! Butelka na oliwę z atomizerem pozwala nałożyć tłuszcz tak jak sprej – tylko odrobinę, przy pokryciu dużej powierzchni. Unikamy dzięki temu częstego problemu z rozprowadzeniem minimalnej ilości oliwy na sporej patelni. To niezwykle praktyczne rozwiązanie gdy ograniczamy kalorie! Dozownik do oliwy z pompką? Używa się go po prostu jak dozownik na mydło w płynie 

źródło: https://www.kulina.pl/dozownik-na-olej-antracytowy-charcoal/?gclid=Cj0KCQjw2tCGBhCLAR IsABJGmZ7QN7Vms2b_kguUqtwgdNjQDGTNTPsjxyGjP5b-cfCbFs8-ndzVZ4gaAuyiEALw_ wcB 

Przy gotowaniu większych dań i dbaniu o proporcje przydadzą się butelki na oliwę z miarką ulokowaną w górnej części pojemnika. Pamiętaj, by stawiać na sprawdzonych producentów akcesoriów kuchennych – butelka na oliwę z dozownikiem lub miarką musi być szczelna!