Wizyta u stomatologa bywa stresująca, a samo przygotowywanie się do niej może być nieprzyjemne. Niechęć do tego, by trafić na fotel stomatologiczny, rzecz jasna wynika z tego, że czynności wykonywane przez stomatologa w naszej jamie ustnej najczęściej są dla nas po prostu bolesne. Nasze zęby, jak i cała jama ustna, to bardzo delikatne obszary, które narażone są na wiele złych w skutkach dolegliwości. Jesteśmy niejako skazani na to, by regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Jak wiadomo, zęby, gdy są nieleczone i niesprawdzane okiem specjalisty, będą się psuły, a w konsekwencji tego – wypadały.
Czym kierować się przy wyborze stomatologa?
Niektórych przeraża już sam zapachach gabinetu stomatologicznego, wydobywający się z przez liczne środki dentystyczne, maści i narzędzia. Niestety zawód stomatologa wymaga od niego m.in. tego, by wwiercał się on w nasze szkliwo i zęby, a to bywa niezbyt przyjemne. Natomiast w tym, jak i w każdym innym zawodzie, są tacy fachowcy, których zachowanie, obycie, rzetelność lub kompetencje sprawiają, że doceniamy ich nieco bardziej, a ból bywa bardziej znośny. Nie ważne czy dany lekarz będzie przyjmował w renomowanej klinice, czy będzie pochodził z większego miasta. Choćbyśmy wpisywali hasła „stomatolodzy Warszawa” lub „stomatolodzy z dobrej kliniki”, nie będziemy mieli pewności, że podczas wizyty będziemy należycie przyjęci.
Często miarą dobrego stomatologa jest jego kalendarz, w konkretnie jego zapełnienie. Jeśli widzimy, że dany specjalista jest obłożony terminami i pacjentami, to może to znaczyć, że wielu ludzi zgłasza się z problemami zdrowotnymi akurat do niego, bo jest on w stanie je rozwiązać, co musiał wcześniej potwierdzać. Można nazwać tę zasadę tzw. owczym pędem – jest wszyscy stoją w danej kolejce, to faktycznie warto w niej stać, więc stanę i ja. Istotnie może mieć ona potwierdzenie w rzeczywistości, choć nie zawsze.
Drugim istotnym zagadnieniem jest charakter samego stomatologa. Chodzi o jego sposób komunikacji, styl bycia lub podejście do pacjenta. Bardzo często od tego, jaki jest dany lekarz lub jakikolwiek wykonawca usług, uzależniamy jego całościowy odbiór. Bez wątpienia milej i przyjemniej jest przebywać wśród takiego specjalisty, który będzie sympatyczny i komunikatywny.
Trzecia wytyczna również ściśle dotyczy samego lekarza. Jednak tym razem odnosi się do kwestii nieco trudniejszej w weryfikacji dla pacjenta niemającego pojęcia o stomatologii. Chodzi o rzetelność danego stomatologa. Oczywiście nie jesteśmy w stanie jej całościowo ocenić i podsumować, lecz możemy odczuć pewne oznaki braku profesjonalizmu. Gdy działania wykonywane przez danego specjalistę są notorycznie nieskuteczne lub niedokładnie i gdy tym samym stan zdrowia naszego uzębienia lub jamy ustnej się nie poprawia, to może być to oznaką co najmniej błędnych decyzji samego stomatologa lub nawet brakach w jego rzetelności.