Obecne tempo życia, wszechobecny stres, pośpiech, nieregularne posiłki, presja i przeciążenie sprawiają, że coraz częściej brakuje nam energii już o poranku, na początku dnia. Po ciężkim tygodniu wydaje nam się, że dłuższy sen i czas spędzony przed telewizorem w niedzielę załatwi sprawę i przywróci nam siły witalne. Nic bardziej mylnego.
Wpływ snu na poziom energii
Jak mieć więcej energii? W pierwszej kolejności należy zadbać o zdrowy spokojny sen. Każdy człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje minimum osiem godzin niezakłóconego snu. Co jednak zrobić, aby sen był spokojny? Jest kilka ważnych zasad, których przestrzeganie zaowocuje idealnym snem. Przede wszystkim na dwie, trzy godziny przed snem należy się wyciszyć: nie korzystać z telefonu czy tabletu, wyłączyć telewizor, posłuchać muzyki relaksacyjnej. Warto przewietrzyć sypialnię, aby dostarczyć sobie porcję świeżego powietrza. Przed snem nie należy również spożywać posiłków. Dobrą praktyką, która ułatwia zasypianie jest delikatna joga lub medytacja wykonana tuż przed snem.
Wpływ diety na poziom energii
Kolejnym filarem odpowiedniego zapasu energii są zdrowe nawyki żywieniowe. Nie ma możliwości funkcjonowania na najwyższych obrotach, jeśli podstawą jadłospisu jest śmieciowe jedzenie, w dodatku nieregularne. Należy zadbać o codzienną porcję warzyw, białka, produktów pełnoziarnistych i zdrowych tłuszczy. Należy spożywać trzy lub cztery posiłki w ciągu dnia, dokładnie przeżuwać. Ważne jest również nawodnienie. Odwodniony organizm nie pracuje wydajnie. Aby zwiększyć poziom sił i energii witalnej, trzeba wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie.
Wpływ stresu na poziom energii
Nie od dziś wiadomo, jak destrukcyjnie stres wpływa na ludzki organizm. Chroniczny stres jest podłożem wielu chorób, w tym kilku bardzo ciężkich. Podwyższony poziom kortyzolu w dłuższym okresie (hormonu wydzielanego w sytuacjach stresowych) prowadzi do wyczerpania nadnerczy i w konsekwencji do rozwoju stanu chorobotwórczego. Stres można redukować na wiele sposobów. Najlepszym pomysłem jest kontakt z naturą (codzienny spacer po lesie, weekendowa wycieczka na wieś). Trzeba dbać o to, aby organizmowi regularnie dostarczać chwil relaksu, resetu i wypoczynku. W każdym roku warto też zaplanować dłuższy urlop bez dostępu do telefonu służbowego i poczty elektronicznej.
Często szukamy fachowej wiedzy, aby dowiedzieć się jak mieć więcej energii. Okazuje się jednak, że rozwiązania są dość proste i są na wyciągnięcie ręki. Co więcej, zależą wyłącznie od nas, od naszej determinacji i motywacji do poprawy komfortu naszego życia.