Leczenie endodontyczne, kanałowe jest w niektórych przypadkach niezbędne. Kiedy się je stosuje? Jak prowadzi się takie leczenie?
Kiedyś wiele poważnie uszkodzonych zębów wyrywano, natomiast obecnie można je ocalić, stosując do tego celu leczenie kanałowe Kraków (stomatologiaswiatkowska.pl) to jedno z wielu miast, gdzie można obecnie z niego skorzystać na najwyższym poziomie.
Kiedy leczy się zęby kanałowo?
Leczenie kanałowe zwykle przeprowadza się, gdy miazga zębowa, czyli inaczej tkanka miękka wewnątrz zęba ulega zakażeniu lub zapaleniu. Może to nastąpić z powodu głębokiej próchnicy, pęknięć lub złamań zęba, powtarzających się zabiegów dentystycznych na tym samym zębie lub urazu zęba.
Oto kilka objawów, które mogą wskazywać na potrzebę leczenia kanałowego:
- Silny ból zęba – jest to najczęstszy objaw zainfekowanego zęba. Ból może być mocny i może mu towarzyszyć obrzęk lub wrażliwość na temperaturę lub nacisk.
- Obrzęk lub tkliwość dziąseł – zainfekowany ząb może powodować obrzęk lub tkliwość dziąseł w pobliżu zęba wymagającego leczenia.
- Przebarwienie zęba – zainfekowany ząb może ulec przebarwieniu, przybierając ciemny lub szary kolor.
- Wrażliwość na ciepło lub zimno – ząb może być wrażliwy na wysokie lub niskie temperatury, powodując dyskomfort podczas jedzenia, mycia zębów.
- Ból podczas żucia – zainfekowany ząb może powodować ból podczas gryzienia lub żucia pokarmu.
W przypadku pojawienia się takich objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Stomatolog może przeprowadzić badanie i ustalić, czy leczenie kanałowe jest konieczne, aby uratować ząb i zapobiec dalszemu postępowaniu schorzenia.
Szybkie leczenie kanałowe Kraków – adresy klinik i gabinetów stomatologicznych oferujących takie zabiegi można znaleźć online.
Jak przebiega kanałowe leczenie zębów?
Leczenie kanałowe to zabieg stomatologiczny polegający na usunięciu zakażonej lub objętej stanem zapalnym miazgi z wnętrza zęba i uzupełnieniu kanałów korzeniowych. Przebiega on w poniższych krokach:
1. Zdjęcia rentgenowskie
Stomatolog przeprowadzi badanie w celu ustalenia stopnia uszkodzenia zęba oraz wykona zdjęcie RTG w celu oceny stanu kanałów korzeniowych.
2. Znieczulenie miejscowe
Dentysta znieczuli obszar wokół zęba, aby zapewnić pacjentowi komfort podczas zabiegu.
3. Otwarcie zęba
Dentysta wykona otwór w górnej części zęba, aby uzyskać dostęp do komory miazgi.
4. Usunięcie zainfekowanej lub objętej stanem zapalnym miazgi
Dentysta użyje specjalistycznych narzędzi do usunięcia zakażonej lub objętej stanem zapalnym miazgi z wnętrza zęba i oczyszczenia kanałów korzeniowych. Zabieg może też odbywać się pod mikroskopem.
5. Wypełnianie i uszczelnianie kanałów korzeniowych
Dentysta wypełni kanały korzeniowe materiałem zwanym gutaperką i uszczelni kanały, aby zapobiec dalszej infekcji.
6. Odbudowa zęba
Na koniec dentysta odbudowuje ząb materiałem do plomb lub stosuje protezy, takie jak korona, w celu przywrócenia funkcji i wyglądu zęba.
Gdy niezbędne staje się leczenie kanałowe Kraków oferuje dostęp do wielu specjalistów w tej dziedzinie. Przy odpowiedniej pielęgnacji ząb poddany leczeniu kanałowemu może służyć przez całe życie.
Materiał zewnętrzny