Co wybrać?

Przyjemnie i stylowo urządzona sypialnia to marzenie każdego z nas. Pozornie może wydawać się to proste ale warto poświęcić temu więcej czasu i uwagi. Odpowiednio zaaranżowana odwdzięczy się nam komfortowym i udanym wypoczynkiem. Spośród wszystkich elementów najistotniejsze jest łóżko, a dokładniej dobrze dobrany materac. Właściwe jego dopasowanie zagwarantuje nam spokojny i zdrowy sen, a w konsekwencji przełoży się na dobre samopoczucie.

Wie o tym każdy, kto miał możliwość porównać spanie na zwykłym tapczanie i dobrej jakości materacu. W czasach, gdy wiele osób ma kłopoty z bezsennością i stresem jest to niezwykle istotną kwestią. Właściwe podparcie ciała podczas snu ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie ale przede wszystkim kształtuje poprawną sylwetkę dzieci i młodzieży w okresie ich wzrostu i rozwoju. W wyniku nieprawidłowo dobranego materaca pojawiają się bóle kręgosłupa oraz różnego rodzaju wady postawy.

Dobrze dobrany materac pozwoli nam na utrzymanie kręgosłupa w zdrowej kondycji oraz zachowanie właściwej higieny snu. W przypadku osób z alergią lub wrażliwą skórą istotnym elementem jest surowiec, z którego materac został wykonany.

Jak wybrać ten najlepszy spośród wielu?

Zanim podejmiemy decyzję o kupnie konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jaka twardość materaca - Twardy, czy miękki ?

Podstawowym kryterium, którym kierujemy się przy doborze materaca jest jego twardość. Odpowiednio dobrany materac nie może być ani za twardy ani za miękki. Nie ma uniwersalnej zasady ponieważ każdy z nas jest inaczej zbudowany, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście. Inna twardość będzie właściwa dla osoby szczupłej i wysokiej a inna dla osoby o krępej budowie ciała. Istotne jest, aby leżąc, można było się na nim rozluźnić i aby materac dostosowywał się do anatomicznej budowy ciała użytkownika. Najczęściej przyjmowanym rozgraniczeniem jest twardość H2 do 80 kg i H3 powyżej tej wagi, przy założeniu 150 – 170 cm wzrostu. Może się jednak zdarzyć, że osoba szczupła i wysoka, ważąca 90 kg będzie potrzebować materaca H2 i odwrotnie, osoba niska i krępa o wadze do 80 kg powinna spać na materacu H3.

Drugim ważnym aspektem jest pozycja przyjmowana podczas snu. Kręgosłup osoby leżącej na wznak powinien przyjmować naturalne krzywizny, natomiast osoby leżącej na boku powinien zawierać się w płaszczyźnie poziomej. Osoby śpiące na boku będą potrzebowały bardziej elastycznego materaca, aby ramiona i biodra mogły się zagłębić, a śpiące na brzuchu lub na wznak – twardszego modelu.

Przy wyborze materaca istotne znaczenie mają różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa. Najlepiej jest wcześniej zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który doradzi nam, jaka twardość będzie dla nas odpowiednia.

Podział na strefy twardości

Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy jedno i wielostrefowym materacem warto zapoznać się z rolą, jaką spełniają poszczególne strefy.  Materace o różnych strefach twardości będą właściwe dla osób, które lubią pozostawać długo w jednej pozycji. Dzięki działaniu stref poszczególne partie ciała, takie jak ramiona lub biodra będą miały zapewnione odpowiednie podparcie. Dla osób często zmieniających ułożenie podczas snu będzie to miało mniejsze znaczenie. W ich przypadku właściwym wyborem będzie materac wysoko elastyczny. Decydując się na materac zwracamy uwagę nie tylko na twardość czy liczbę stref, lecz również na wykończenie materaca, łatwość utrzymania go w czystości czy swobodny przepływ powietrza. Ma to szczególne znaczenie przy doborze materacy dziecięcych lub dla osób chorujących.

Sprężynowy czy piankowy?

Każdy rodzaj materaca posiada inne właściwości ze względu na materiał, z którego został wykonany. Najszybciej wyczuwalną różnicą pomiędzy materacem sprężynowym i piankowym będzie sposób, w jaki pracują.

Materace kieszeniowe są nowoczesnym typem materaców sprężynowych, które dzięki sprężynom umieszczonym w osobnych kieszonkach pozwalają na ich niezależną pracę. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie dobre dopasowanie się materaca do kształtu naszego ciała oraz optymalna cyrkulacja powietrza. System ten wpływa na przedłużenie żywotności materaca oraz zapobiega rozwojowi bakterii. Zastosowanie najwyższej jakości pianek w połączeniu z systemem kieszeniowym  daje gwarancję zdrowego i wygodnego odpoczynku.

Materace piankowe wykonane z pianki wysokoelastycznej charakteryzują się bardzo dobrą sprężystością i poprzez idealne podparcie naszego kręgosłupa zapewniają komfortowy wypoczynek. Perforowana struktura zapewnia łatwy przepływ powietrza, skóra swobodnie oddycha, nie poci się a temperatura ciała zostaje utrzymana na właściwym poziomie. Przy odpowiednim użytkowaniu pianka na długo zachowuje swoje właściwości i jest bardzo trwała.

Pianka termoelastyczna (Visco, pianka z pamięcią) została stworzona przez amerykańskich naukowców z NASA na potrzeby lotów kosmicznych. Jej zadaniem była eliminacja skutków długotrwałego pozostawania w niezmienionej pozycji. Pianka termoelastyczna odkształca się wolniej niż wysokoelastyczna. Dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury, zwiększając powierzchnię podparcia. Miękka powierzchnia sprawia, że nasze mięśnie odpoczywają a ciało jest bardziej rozluźnione.

Pianka lateksowa otrzymywana jest z połączenia lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka kauczukowego. Istotną cechą lateksu jest to, że nie odkształca się on pod wpływem ciężaru i zachowuje wysoką elastyczność. Specjalnie zaprojektowane otwory pozwalają na swobodną wentylację, nadają właściwości antygrzybicznych i antybakteryjnych.

Jakość a cena

Zdecydowanie największy wpływ na cenę materaca mają komponenty, które zostały użyte do jego produkcji. Materace wykonane z wysokiej jakości produktów są bardziej trwałe, mają większą odporność na nacisk i lepiej podpierają nasz kręgosłup. Wysokiej klasy materac wpływa na lepsze samopoczucie i jest inwestycją w nasze zdrowie. Podejmując decyzję o kupnie materaca warto przeznaczyć największą możliwą kwotę, w końcu na spaniu spędzamy około 1/3 naszego życia.

Czy stelaż jest potrzebny?

Dobranie właściwego stelaża wpływa na komfort naszego wypoczynku i przede wszystkim zapewnia utrzymanie właściwej higieny materaca. Stelaż przedłuża żywotność materaca oraz ułatwia swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak regulacja twardości, materac lepiej dostosowuje się do kształtów ciała i zwiększa odczucie komfortu. Stelaże z elastycznymi listwami nadają się do wszystkich rodzajów materacy, odległości pomiędzy listwami powinny wynosić 3-4 cm.

 

Wybór materaca jest indywidulaną kwestią, sprzedawca może służyć radą i wiedzą ale ostateczna decyzja należy do nas.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl