Różne wielkości materacy

Chyba każdy marzy o dużym łóżku z super wygodnym materacem, na którym będzie można wyspać się po królewsku. Niestety w wielu przypadkach wielkość sypialni nie pozwala na zakup dużego łoża małżeńskiego, a wybór wielkości materaca jest uzależniony od powierzchni pokoju sypialnego. Jak wybrać odpowiednią wielkość materaca, dzięki której będziemy mogli wygodnie się wyspać?

 

Wielkość materaca a wzrost

 

Wielkość materaca powinna być w pierwszej kolejności dostosowana do wzrostu użytkownika. Przyjmuje się, że do wzrostu należy dodać około 20 centymetrów, czyli osoba o wzroście 180 centymetrów nie powinna wybierać materaca krótszego niż 200 centymetrów. Minimalna szerokość materaca dla jednej osoby wynosi 70 centymetrów, więc jeśli będą na nim spały dwie osoby, nie powinien być węższy niż 140 centymetrów. Dla wielu osób jednak minimum to zdecydowanie za mało, stąd wiele par preferuje materace 160x200, a jeżeli wielkość sypialni na to pozwala, wybiera opcję 180x200, zapewniającą bardzo duży komfort każdej z osób. Z pozoru 10 dodatkowych centymetrów nie robi zbyt dużej różnicy, jednak w praktyce okazuje się, że różnica w komforcie spania jest bardzo duża, zwłaszcza jeżeli jedno z partnerów często zmienia pozycję podczas nocnego wypoczynku.

 

Niestandardowe wymiary materacy

 

Coraz więcej osób poszukuje niestandardowych wymiarów materacy. Może być to związane ze wzrostem użytkownika: osoba mierząca 2 metry z pewnością nie wyśpi się na materacu o standardowej długości 200 centymetrów. Kolejnym powodem, dla którego nietypowy wymiar może być potrzebny, jest wielkość łóżka. Jeżeli jest ona nietypowa, ale ze względu na jego jakość, unikalny design lub po prostu na nasze przyzwyczajenie nie chcemy się jej pozbywać, warto zdecydować się na zakup materaca o odpowiednim wymiarze. W takiej sytuacji warto pamiętać, że decydujące znaczenie ma nie tyle rozmiar samego łóżka, co jego ramy, na której będzie umieszczony materac. Jej dokładne zmierzenie pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jaki wymiar materaca będzie najlepszy.

 

Osobnym zagadnieniem w zakresie wyboru wielkości materaca jest pytanie o to, czy w sypialni pary lepiej sprawdzą się dwa małe, czy raczej jeden duży materac. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań pary. Wiele osób narzeka, że zastosowanie dwóch wąskich materacy nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ przerwa pomiędzy nimi jest niewygodna i nie daje wystarczająco dużo komfortu. Warto jednak rozważyć to rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli pomiędzy partnerami jest duża różnica wagi lub jedna z osób cierpi na problemy z kręgosłupem i konieczne jest zastosowanie materaca rehabilitacyjnego.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl