Materac piankowy czy sprężynowy: jaki wybrać?

Od wyboru materaca zależy jakość snu, a tym samym także samopoczucie w ciągu całego dnia. Obecnie w sklepach można znaleźć dwa popularne rodzaje materacy: piankowe oraz sprężynowe. Czym się od siebie różną i jakie są ich zalety?

 

Podtrzymanie prawidłowej pozycji ciała

 Materac piankowy czy sprężynowy?

Jednym z najważniejszych zadań materaca jest utrzymanie ciała w odpowiedniej pozycji podczas snu. Aby dobrze spełniać tą funkcję, materac nie może być zbyt twardy ani zbyt miękki, a jego elastyczność powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika, w tym do stanu jego zdrowia. Sprężyny wykorzystywane do budowy materacy pod wpływem nacisku ciała uginają się wszystkie z taką samą siłą, przez co nie zawsze zapewniają odpowiednie podparcie ciała. Elastyczność punktowa takiego materaca jest dosyć niska, przez co przy zmianie pozycji ciała podczas snu na powierzchni tworzą się nie wygodne i nieodpowiednie dla kręgosłupa wgłębienia. Na powierzchni materacy sprężynowych tworzą się punkty nacisku, które mogą powodować nieprawidłowe krążenie krwi, zwłaszcza po kilku latach użytkowania, kiedy sprężyny tracą swoją elastyczność i „wyrabiają się” pod wpływem nacisku ciała.

Materace piankowe zapewniają lepsze podparcie ciała, głównie ze względu na to, że punkty nacisku na ich powierzchni są zredukowane nawet o 80 % w stosunku do wersji sprężynowych. Dzięki wysokiej elastyczności punktowej osoba śpiąca na takim materacu nie ma problemu ze znalezieniem wygodnej pozycji, a co za tym idzie wysypia się o wiele lepiej. Materace piankowe nowej generacji zapewniają siłę nacisku na poziomie  32mmHg oraz mniejszą, przez fizjoterapeutów uznawaną za zapewniającą odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

 

Dostosowanie do temperatury ciała

 

Materace piankowe dopasowują się do kształtu ciała nie tylko pod wpływem nacisku masy ciała, ale także wskutek reakcji na jego temperaturę. Pianka termo elastyczna reaguje na wyższą temperaturę i elastycznie dopasowuje się do kształtu ciała i jego naturalnych krzywizn, np., wygięć kręgosłupa, bioder oraz ramion. Materace sprężynowe z reguły nie są wrażliwe na temperaturę, chyba że mamy do czynienia z modelem z warstwą pianki poliuretanowej na powierzchni. Zastosowanie warstwy pianki sprawia, że materac sprężynowy jest bardziej elastyczny i lepiej dopasowuje się do kształtu ciała oraz zmian pozycji podczas snu.

 

Zastosowanie pianki do produkcji materacy jest nowoczesną technologią, która pozwala osiągnąć wysoką jakość produktu i daje gwarancję komfortu snu przez długie lata. Jeżeli materac ma być używany codziennie, warto zainwestować w wysokiej klasy produkt. Jeżeli jednak planujemy zakup np. do pokoju gościnnego, który nie będzie często eksploatowany, można z powodzeniem pokusić się o zakup tradycyjnego materaca sprężynowego.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl