Jaki poziom twardości materaca wybrać?

Wiele osób spotkało się z opinią, że materac twardy jest lepszy dla kręgosłupa i zapewnia bardziej komfortowy sen. W sklepach jednak można znaleźć materace o bardzo zróżnicowanych stopniach twardości. Jak wybrać odpowiedni?

 

Poziomy twardości materaca

 

Każdy z nas odbiera poziom twardości bardzo subiektywnie i materac, który dla jednej osoby jest zbyt miękki, dla innej może okazać się wręcz zbyt twardy. Ab uniknąć nieporozumień spowodowanych tak ogólnymi określeniami, warto zapoznać się z oficjalną skalą twardości stosowaną przez producentów wyrażoną wartościami H1, H2, H3 oraz H4. Przyjmuje się, że im mniejsza cyfra, tym bardziej miękki materac. Dzięki zastosowaniu uniwersalnych oznaczeń możemy być pewni, że materac o oznaczeniu H4 zawsze będzie miał taki sam poziom twardości, niezależnie od producenta oraz sklepu, w którym dokonujemy zakupu.

 

Dobierz twardość materaca do wagi

 

Wybierając materac do łóżka warto kierować się między innymi wagą osoby, która będzie na nim spała. Z reguły osoby o większej wadze oceniając materace jako bardziej delikatne, stąd ten sam produkt przez osobę ważącą 100 kg zostanie oceniony jako dość miękki, podczas gdy osoba ważąca 50 kg uzna, że jest on zdecydowanie twardy. Przyjmuje się, że materace miękkie, oznaczone jako H1 i H2, powinny być wybierane przez osoby o wadze nie przekraczającej 80 kg. Materac twardy typu H3 będzie odpowiedni dla osoby ważącej ponad 80 kg, z kolei H4 będzie dobrze dopasowany do osoby o wadze powyżej 100 kg. Oczywiście jest to ogólna zasada, która może być wyznacznikiem podczas zakupów. Zawsze jednak warto przetestować materac, kładąc się na nim na kilku minut i przekonać się, czy będzie on odpowiednio twardy.

 

Materac twardy dla pary

 

Twardość materaca ma szczególne znaczenie, jeżeli jest on przeznaczony dla 2 osób. Warto pamiętać, że znaczna różnica wagi pomiędzy partnerami może sprawić, że podczas snu materac będzie dopasowywał się przede wszystkich do zmian pozycji ciała osoby cięższej, które wywiera większy nacisk na jego powierzchnię. Tym samym osoba lżejsza nie będzie się wysypiała, ponieważ materac nie będzie wystarczająco dobre podtrzymywał jej kręgosłupa w odpowiednej pozycji. W takiej sytuacji warto zainwestować w 2 mniejsze materace o różnym poziomie twardości, które zapewnią odpowiedni komfort snu obu osobom.

 

Decydując się na materac twardy warto pamiętać, że w łóżku spędzamy średnio 1/3 doby. Wybierzmy więc taki materac, który pozwoli spędzić ten czas komfortowo i zapewni zarówno wygodę podczas snu jak i dobre samopoczucie rano.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl