Jaką wielkość materaca wybrać, aby wygodnie wypoczywać? Materace 140x200 oraz materace 160x200?

Materace 140x200 oraz materace 160x200 - jak wielkość jest idealna?

W Internecie można znaleźć wiele tekstów poradnikowych podpowiadających, jak dobrać materac ze względu na jego twardość, rodzaj wypełnienie i ilość stref komfortu. Stosunkowo niewiele uwagi poświęca się jednak wielkości materaca, która także ma duże znaczenia dla jakości nocnego wypoczynku.

 

Jak dobrać wielkość materaca?

 

Pierwszym czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę wybierając materac, jest wzrost osoby, która będzie na nim spała. Przyjmuje się, że materac powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy, więc osoba o wzroście 180 centymetrów nie powinna wybierać materaca, który ma mniej niż 2 metry długości. Większość producentów stosuje się do tej zasady, oferując głównie materace właśnie o takiej długości, a do najbardziej popularnych rozmiarów należą materace 140x200 oraz materace 160x200. Te wielkości będą odpowiednie dla większości osób, których wzrost nie przekracza 180 centymetrów oraz niższych, a ze względu na dość dużą szerokość mogą być stosowane zarówno przez pary jak i osoby śpiące samodzielnie.

 

Wielkość materaca dla pary

 

Dobór materaca nieco się komplikuje, jeżeli będzie on przeznaczony nie dla jednej osoby, ale dla dwóch osób. W takiej sytuacji warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wzrost wyższej osoby i na tej podstawie dobrać długość materaca. Kolejny bardzo ważny w takiej sytuacji aspekt to szerokość materaca, która powinna zapewniać wystarczającą ilość miejsca dla każdej z osób. Przyjmuje się że strefa komfortu dla jednej osoby wynosi minimum 70 centymetrów, w związku z czym najmniejsze polecane dla par są materace 140x200 centymetrów, spełniające podstawowe założenia. Wiele par wybiera jednak nieco szersze materace 160x200, ponieważ gwarantują one większą przestrzeń i znacznie wyższy komfort podczas snu. Ma to duże znaczenie w sytuacji, kiedy jedna osoba jest znacznie wyższa i posiada większą wagę, a także ma tendencję do częstej zmiany pozycji podczas snu, przez co może zupełnie nie celowo zabierać część powierzchni materaca przeznaczonej dla swojego partnera.

 

Wybierając materac warto brać pod uwagę nie tylko jego właściwości, ale także jego wielkość. Nawet najlepszy materac nie zagwarantuje komfortowego snu, jeżeli okaże się za mały dla śpiących na nim osób.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl