Materac miękki - fakty i mity

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór materaców. Wykorzystane do produkcji materiały wpływają na jago miękkość lub twardość. Jaki materac wybrać, aby był dla nas odpowiedni?

Przy wyborze materaca musimy kierować się tym, aby zapewnił on odpowiedni podparcie dla kręgosłupa. Rano mamy czuć się jak nowo narodzeni i wypoczęci - nie zmęczeni i obalali. Aby dobrze wybrać musimy dostosować materac do wagi naszego ciała oraz jego wzrostu. Na pewno słyszałeś stwierdzenie "dobry materac to ten twardy". Twardość od dawna jest uznawana za zaletę, według wielu oznacza dobrą jakość. Oczywiście nie jest to do końca prawdą. To waga człowieka jest wyznacznikiem czy potrzebujemy materaca twardego czy miękkiego. Zbyt twardy model może sprawić, że śpiąc na nim będziemy się bardzo męczyć. Na początek zwróć uwagę, aby materac był przynajmniej 20 cm dłuższy od Twojego wzrostu.

Jeśli jesteś w sklepie z materacami możesz je wypróbować. Nie spiesz się. Połóż się wygodnie w takiej pozycji w jakiej zazwyczaj zasypiasz. Leżąc na plecach sprawdź czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno i nie przylega za bardzo do materaca. Leżąc na boku materac powinien elastycznie dopasować się do ciała. Najbardziej wystające części ciała, takie jak ramiona i biodra powinny się zagłębić, a kręgosłup powinien przyjąć prostą linię. Jeżeli mamy wady postawy zgłośmy się do ortopedy w celu konsultacji. Zasięgniemy tam fachowej opinii, która pozwali nam wpłynąć na jakość naszego snu oraz nie pozwoli na pogłębienie dotychczasowych schorzeń. Jesteś alergikiem? Materace mają także właściwości antyalergiczne, więc z pewnością dobierzesz odpowiedni dla siebie.

Rodzaje materaców :

Materace kieszeniowe - wykonane są ze sprężyn kieszeniowych, które połączone są woreczkiem tkaninowym. Takie rozwiązanie sprawia, że świetnie dostosowuje się do kształtu ciała. Im więcej sprężyn tym większy komfort. Zazwyczaj są twarde, więc polecane są osobą o wadze powyżej 90 kg.

Materac lateksowy - lateks jest materiałem trwałym i elastycznym, daje wielki komfort podczas snu. Polecane są w szczególności dla alergików.

Materac piankowy - wykonywane były zawsze z pianki poliuretanowej, ale ostatnio stosuje się nowsze bardziej zaawansowane pianki. Są bardzo elastyczne, pod wpływem ciepła doskonale dopasowują się do kształtu ciała oraz są bardziej trwałe.

Każdy z materaców ma przypisaną twardość. Spotkasz oznaczenia takie jak H2, H3, H4. Spośród tych trzech twardości wybierzesz odpowiedni dla siebie. Materace o twardości H2 są polecane dla osób o wadze ciała poniżej 80 kg. Polecane są dla dzieci oraz kobiet. Takie materace są miękkie i przy lekkiej wadze pozwolą na prawidłowe ułożenie ciała podczas snu. Twardość H3 polecana jest dla osób o wadze powyżej 80 kg. Przy takiej wadze ciało potrzebuje materaca twardszego, aby odpowiednio wyprofilować ciało. Zbyt miękki materac nie zapewni wygody. Twardość H4 polecana jest osobom o wadze powyżej 100 kg. Jeśli wahasz się nad wyborem, wybierz materac, który z dwóch stron ma inną twardość. Taki wybór pozwoli Ci wypróbować dwie twardości i będziesz miał możliwość wybrania tej dopasowanej do Twojego ciała.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl