Materac lateksowy czy sprężynowy?

Materac lateksowy czy sprężynowy

W ofercie sprzedażowej sklepów można znaleźć dzisiaj różne rodzaje: materac lateksowy czy sprężynowy, z których każdy posiada różne właściwości. Jaki materac wybrać, aby posłużył przez długie lata, przez cały czas zapewniając tak samo wysoki komfort snu? Zastanawiając się, co wybrać: materac lateksowy czy sprężynowy, warto sprawdzić jakie cechy posiadają obie grupy produktów.

 

Materac lateksowy

 

Materace lateksowe to nowoczesne produkty, polecane przez wiele profesjonalnych sklepów. Wykonane są z lateksu, który jest wytwarzany z naturalnego mleczka kauczukowego, czasami z dodatkiem kauczuku pochodzenia syntetycznego. Wkład lateksowy zapewnia dobrą elastyczność, którą można dodatkowo zwiększyć, wybierając produkt z systemem otworów wyciętych na jego powierzchni. Produkty tego rodzaju są polecane przede wszystkim osobom ze skłonnością do uczuleń, ponieważ lateks z reguły nie wywołuje uczuleń, a na jego powierzchni nie zbiera się kurz i nie rozwijają mikroorganizmy. Warto wybierać materace z zawartością naturalnego kauczuku nie mniejszą niż 20 %, ponieważ taki skład gwarantuje, że produkt jest przyjazny alergikom i nie rozwijając się w nim bakterie, grzyby i inne drobnoustroje.

 

Materac sprężynowy

 

Materace sprężynowe, popularne jeszcze kilkanaście lat temu, ustępują stopniowo miejsca bardziej nowoczesnym produktom. Wykonane klasyczną metodą z zastosowaniem sprężyn bonnelowych cechuje mała elastyczność punktowa, w związku z czym materac słabo dopasowuje się do zmiany pozycji ciała podczas snu, a przy dłuższym używaniu jest on podatny na powstawanie odkształceń. O wiele lepsze parametry posiadają materace sprężynowe kieszeniowe, których wkład składa się z ok. 250- 500 sprężyn na metr kwadratowy. Każda sprężyna jest oddzielona od reszty, ponieważ umieszczona jest w specjalnej kieszeni, dzięki czemu pracuje jako osobny mechanizm, niezależnie od pozostałych sprężyn. Taki system zapewnia lepsze podparcie dla kręgosłupa, jednak w porównaniu z materacem lateksowym charakteryzuje się mniejszą trwałością i nieco gorszą elastycznością punktową.

 

Każdy kto zastanawia się, czy wybrać materac lateksowy czy sprężynowy, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie parametry są dla niego najważniejsze. Osoby szukające materaca uniwersalnego, o większym stopniu twardości, wybiorą prawdopodobnie model ze sprężynami kieszeniowymi. Jednak jeżeli głównym wymogiem jest zapewnienie komfortu osobie ze skłonnością do alergii, materac lateksowy będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.  

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl