Jaki materac ortopedyczny wybrać?

Coraz więcej osób cierpi z powodu urazów i bólu kręgosłupa. Powodem jest praca siedząca, brak aktywności fizycznej czy nieodpowiednia postawa ciała. Okazuje się jednak, że niektóre dolegliwości kręgosłupa można w szybki i bezinwazyjny sposób załagodzić lub niemal całkowicie wyeliminować. Najczęściej lekarze zalecają rehabilitację i masaż. Poza ty dobrze na bóle kręgosłupa działa materac ortopedyczny, który skutecznie ogranicza ból, sztywność kości czy uczucie zdrętwienia. Jednak z uwagi na szeroką ofertę materacy tego typu, wybór wcale nie jest łatwy. Na co więc warto w tym przypadku zwrócić uwagę?

Przede wszystkim dobrze dobrany materac ortopedyczny dopasowuje się się do kształtu ciała. Dlatego już na samym początku można zrezygnować z materacy kieszeniowych i bonenllowych, które takich cech nie posiadają. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup materaca lateksowego, który jest elastyczny. Wykazuje się on elastycznością punktową, a więc oddziałuje jedynie w miejsca pojawiania się nacisku. W efekcie końcowym, bez względu na osiąganą w czasie snu pozycję (na brzuchu, plecach czy na boku) kręgosłup może liczyć na odpowiednie podparcie i pozostaje przez cały czas w naturalnym położeniu, co oczywiście przekłada się na minimalizowanie bólu po nocy.

Dobrze dobrany materac ortopedyczny posiadać musi sprężystą piankę, która sama reaguje na nacisk punktowy ciała układając kręgosłup w pozycji dla niego najlepszej. Poza tym materac powinien być nieco szerszy i dłuższy niż osoba, która będzie na nim spała. W przypadku dwóch osób sytuacja prezentuje się jeszcze inaczej - materac musi bowiem zapewniać komfort i wygodę obu osobom, działając na każdą z nich osobno. Kiedy partnerzy mają podobną wagę można zdecydować się na materac dwuosobowy. Jednak jeśli różnica jest znaczna i wynosi co najmniej 20 kilogramów to warto rozważyć zakup dwóch osobnych materacy. Wówczas można uniknąć sytuacji, kiedy materac zapada się pod ciężarem jednej osoby, a druga na tym cierpi. Ponadto warto pamiętać, że odpowiedni materac nie może być za twardy i za miękki. Musi dopasowywać się do ułożenia ciała. To najlepsze rozwiązanie dla kręgosłupa.

Materace ortopedyczne powinny więc posiadać pewne określone cechy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas ich zakupu. Gdzie można taki materac zakupić? Osoby, które chcą mieć pewność, że dokonały dobrego wyboru powinny raczej zrezygnować z zakupów w hipermarkecie, gdzie ceny są wprawdzie okazyjne, ale nie zawsze stoi za tym odpowiednia jakość. Lepiej zdecydować się na materac od producenta czy dystrybutora. Wówczas można mieć pewność, że materac ortopedyczny rzeczywiście dobrze spełnia swoją funkcję i zapewnia pełen komfort w czasie snu.
Bólu kręgosłupa nigdy nie wolno bagatelizować. Konsekwencje mogą być bowiem poważne. Kiedy lekarz nie może pomóc, a ćwiczenia i masaże okazują się mało skuteczne, jak najbardziej warto rozważyć zakup specjalnego materaca ortopedycznego, który skutecznie łagodzi lub nawet całkowicie eliminuje dolegliwości związane z bólem.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl