Jak urządzić sypialnię dla osoby z alergią?

Osoby ze skłonnościami do alergii często budzą się rano z podpuchniętymi oczami, bólem głowy, a także z zatkanym nosem. Może to być objawem, że podczas urządzania sypialni popełniliśmy kilka błędów, przez co nasze otoczenie jest przyjazne osobom z alergią na kurz, grzyby oraz inne drobnoustroje. Jakich błędów warto unikać?

 

Wilgotność oraz temperatura powietrza

 

Osoby ze skłonnością do alergii powinny zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w sypialni, które powinna wynosić około 50 %. Suche powietrze sprzyja gromadzeniu się kurzu, z kolei większa wilgotność mogłaby doprowadzić do nadmiernego rozwoju bakterii. Warto używać nawilżacza powietrza przez około 3-4 godziny dziennie, a także dbać o utrzymywanie odpowiedniej temperatury na poziomie ok. 200C.

 

Zamykane szafki i minimalistyczny design

 

Alergicy powinni unikać nagromadzenia w sypialni dużej ilości przedmiotów, na których może osadzać się kurz. Niewskazane są wszelkiej ilości bibeloty, suszone kwiaty, pluszowe maskotki oraz drobne figurki, które trudno utrzymać w należytej czystości. Idealnie sprawdzą się natomiast zamykane szafki, w których można umieścić niezbędne przedmioty, ale które ograniczają zbieranie kurzu i pyłków z otoczenia. Trendem, który najlepiej sprawdzi się w sypialni alergika, jest nowoczesny minimalizm. Warto zrezygnować z puszystych, długowłosych dywanów, pluszowych zasłon oraz miękkich foteli i narzut na rzecz łatwych do czyszczenia rolet, krzeseł z tworzyw sztucznych oraz parkietu.

 

Profesjonalny materac

 

Łóżko to miejsce, w którym spędzamy w sypialni najwięcej czasu, więc warto zadbać, aby było bezpieczne dla alergika. Dobrym rozwiązaniem będą materace antygrzybiczne, w których nie gromadzą się powodujące uczulenia grzyby, roztocza kurzu ani inne drobnoustroje. Warto postawić na materace lateksowe, przede wszystkim na modele, które posiadają na powierzchni system specjalnych nacięć zapewniających dodatkową wentylację.

 

Zwierzęta domowe w sypialni

 

Alergicy powinni zwracać szczególną uwagę na to, aby drzwi ich sypialni były zamknięte przed domowymi zwierzętami. Koty i psy to sympatyczne stworzenia, jednak ich sierść może powodować silne alergie. Największe zagrożenie dla alergików stanowią oczywiście zwierzęta futerkowe, jednak wiele osób skarży się na objawy alergii także w obecności ptaków, gadów i płazów.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl