Jak urządzić małą sypialnię?

 

Duża sypialnia to marzenie wielu z nas. Jednak we współczesnym budownictwie, zwłaszcza w mieszkaniach w bloku, sypialnia często mieści się w niewielkim pomieszczeniu, którego aranżacja może być sporym wyzwaniem. Jak urządzić małą, ale funkcjonalną sypialnię?

 

Funkcjonalne łóżko

Przyjmuje się, że wygodne łóżko dla pary powinno mieć nie mniej niż 140 centymetrów szerokości: to wielkość zapewniająca komfort nocnego wypoczynku dla dwóch osób. Nawet w najmniejszej sypialni warto zadbać o wygodę i relaks po ciężkim dniu, a także o prawidłowe podparcie kręgosłupa, wybierając nowoczesne materace 140x200. Jeżeli materac ma służyć dwóm osobom, powinien on cechować się wysoką elastycznością punktową, dzięki której żadna z osób nie będzie odczuwała dyskomfortu związanego z „wierceniem się” drugiej osoby przez sen. Dobrym rozwiązaniem będą materace 140x200 wykonane z termoaktywnej pianki, która dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, zapamiętując jego pozycję i gwarantując wygodę nawet w łóżku o stosunkowo niewielkich rozmiarach.

 

Sprytne szuflady i podest

Przestrzeń pod łóżkiem warto zagospodarować, np. przez zastosowanie dużych szuflad do przechowywania pościeli oraz rzadziej używanej odzieży, książek lub płyt. Wielu producentów oferuje rany łóżek z szufladami, więc każdy z łatwością wybierze coś dla siebie. Ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczenie łóżka na niewielkim podeście, w którym można umieścić wysuwany materac, który posłuży jako miejsce do spania nieoczekiwanym gościom lub jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Podest to idealne rozwiązanie nawet do niewielkich sypialni. Jego wykonanie zabierze nam zaledwie kilkanaście centymetrów z wysokości pokoju, co stanowi niezbyt odczuwalną różnicę, a uzyskana w ten sposób przestrzeń pozwoli nam uniknąć zagracania przestrzeni rzadko używanymi przedmiotami.

 

 

Wielofunkcyjne meble

A małej sypialni duże znaczenie ma zastosowanie sprytnych mebli, które mogą spełniać kilka funkcji jednocześnie. Ciekawym pomysłem jest połączenie biurka do pracy z toaletką poprzez zamontowanie dodatkowego, składanego blatu z ukrytym lustrem. W sytuacji, kiedy chcemy skorzystać z toaletki, podnosimy blat do góry, a następnie możemy złożyć go do środka, zyskując powierzchnię do pracy. Innym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca, są stoliki nocne z dużą ilością szuflad, które mogą spełniać jednocześnie funkcję małej komody.

Warto pamiętać, że nawet na małej przestrzeni możemy urządzić komfortową i elegancką sypialnię, jeżeli tylko sięgniemy po sprawdzone rozwiązania.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl