Aranżacja mieszkania w polskim stylu dworkowym

 

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę charakteryzuje się styl polski w urządzaniu wnętrz. Często jest kojarzony ze stylem ludowym lub zakopiańskim, który nie każdemu przypada do gustu. Czym charakteryzuje się styl polski?

 

Styl polski, czyli jaki?

Wiele osób kojarzy polski styl w urządzaniu wnętrz ze stylistyką ludową lub zakopiańską, wyznaczaną przez drewniane meble, dodatki w postaci suszonych bukietów lub skór zwierząt rozciągniętych na podłodze zamiast dywanu. W rzeczywistości jednak styl polski ma do zaoferowania znacznie więcej, chociażby bardzo popularną obecnie stylistykę dworkową, nawiązującą do okresu świetności szlachty. Styl dworkowy charakteryzuje pewien eklektyzm, którego źródeł należy dopatrywać się w naturalnym procesie gromadzenia mebli, wyposażenia oraz dodatków na przestrzeni dziesięcioleci, a w przypadku prawdziwych dworów szlacheckich: nawet stuleci. Dobrym pomysłem jest więc zestawienie obok siebie prostych sprzętów klasycystycznych i biedermeierowskich, nawiązujących do XIX wiecznej estetyki, tuż obok dekoracyjnych i bogato zdobionych mebli w stylu Ludwika Filipa lub secesji. Proste, drewniane meble mogą tutaj tworzyć spójną i elegancką całość z tapicerowanymi i bogato zdobionymi fotelami, których nie powstydziłby się polski szlachcic.

 

 

Rola dekoracji w stylu dworkowym

Dekorowanie wnętrz w stylu dworkowym wymaga pewnego wyczucia oraz zachowania dużej dozy naturalności. W dobrym tonie są oczywiście dzieła sztuki, w tym obrazy przedstawiające romantyczne, polskie pejzaże, a także stare przedmioty związane z historią rodziny. Taką rolę może spełniać pianino lub inny instrument muzyczny, zegar w zdobionej, drewnianej skrzyni odziedziczony po dziadkach, a nawet dobrze zachowana maszyna do szycia, która w nowoczesnym mieszkaniu może posłużyć za stylowy stolik. Ciekawym dodatkiem będą także wszelkiego rodzaju pamiątki rodzinne, np. zabytkowa szabla, zestaw porcelany lub zdjęcie ślubne seniorów rodu. Urządzają wnętrze w stylu dworkowym warto także pamiętać o zastosowaniu polskich elementów wyposażenia wnętrz, które decydują o komforcie mieszkania na co dzień, a także podkreślą patriotyczny charakter aranżacji. Dobrym pomysłem są materace polskie, które można znaleźć w ofercie NaturaZone.pl.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl